Beton B10 (chudy)
Beton B10 jest betonem o stosunkowo niewielkiej wytrzymałości, co ma odzwierciedlenie w niskiej cenie.
Możemy zastosować go tam, gdzie niewielkie znaczenie ma wytrzymałość, np. do wyrównywania warstwy podłogi (tzw. szlichta lub wylewka) lub tarasu, bądź do indywidualnych potrzeb na prace przydomowe.
Beton B10 możemy wykonać w podwórkowej betoniarce lub zamówić w betoniarni.
Czym jest beton B10?
B10 jest oznaczeniem klasy betonu, oznaczającej wytrzymałość na ściskanie. W nowej normie stosuje się dla niego oznaczenie C8/10, co oznacza, że wytrzymałość charakterystyczna w MPa, określona po 28 dniach, przy ściskaniu próbki walcowej o wysokości 30cm i średnicy 15cm wynosi 8, zaś próbki sześciennej (potoczna kostkao boku równym 15cm) wynosi 10.
Biorąc pod uwagę, że klasy betonu sięgają nawet C100/115, nie dziwi fakt, że beton B10 określa się mianem chudy beton (lub potocznie: chudziak). Termin ten przypisywany jest również innym klasom betonu, np. B7,5, aczkolwiek raczej nie wyższym, niż B10 – nie ma jednak jednoznacznej definicji.
Beton ten nie nadaje się do wykonywania elementów konstrukcyjnych, takich jak schody, czy nadproża – do nich trzeba użyć np. betonu B20.
Beton B10 – proporcje i cena
Z doświadczenia wiadomo, że beton B10 jest raczej najwyższej wytrzymałości produktem, jaki możemy otrzymać w przydomowej betoniarce.
Jak pisaliśmy w artykule o proporcjach betonu, nie jest to jednak kwestia prosta i wiele tańsza, aniżeli zamówienie tzw. betonu towarowego (czyli z betoniarni, dowożonego gruszką). Jak wykazaliśmy we wspomnianym artykule, proporcje betonu B10 będą różne, w zależności od jakości użytych materiałów (cementu, kruszywa, piasku, wody, ewentualnych domieszek).
Ogólnie przyjmuje się, że do produkcji betonu B10 (na m3) użyć należy:
- 190 kg cementu,
- 1230 kg żwiru,
- 840 kg piasku,
- 150 dm3 (litrów) wody.
Orientacyjne ceny netto tych surowców wynoszą odpowiednio: 55zł, 20zł, 45zł, 2zł, co razem daje nam 122zł za 1 metr sześcienny.
Ta sama ilość betonu zamówionego z betoniarni będzie kosztować natomiast około 155zł netto. Oszczędność na metrze sześciennym wynosi więc około 33zł, jednak zależne to jest od cen surowców i betonu w okolicy. Wziąć pod uwagę należy również koszty robocizny, bowiem wyrabianie betonu jest czasochłonnym i wyczerpującym zajęciem.
Własnoręczna produkcja betonu może więc się w efekcie nie kalkulować.
Opr. Adam Nawara |